Ważny komunikat! Uważaj na cyberoszustów!

Dodano: 08 lutego 2022 / Autor: Bank Spółdzielczy w Pułtusku
Ważny komunikat! Uważaj na cyberoszustów!

W ostatnim czasie identyfikujemy zwiększoną liczbę sytuacji, w której Klient ujawnił, że padł ofiarą socjotechniki zastosowanej wobec niego przez oszustów.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zwrócenie uwagi na osoby próbujące wyłudzić środki z naszego rachunku bankowego.

Najczęstsze metody to oszustwo „na BLIKa”, „na NETFLIXa”, „dopłata do przesyłki kurierskiej”, „fałszywy sklep internetowy”.

W metodzie „na BLIKa” oszuści włamują się na konto na Facebooku i za pomocą komunikatora proszą osoby z listy znajomych o przekazanie pieniędzy. Oszust podszywający się pod właściciela konta chce wypłacić pieniądze za pomocą BLIKa. Podanie kodu BLIK i zatwierdzenie operacji umożliwi oszustowi wyłudzenie pieniędzy. Nigdy nie klikaj w linki przysłane w wiadomościach od znajomych; pamiętaj, aby potwierdzać tożsamość znajomych, którzy proszą o pieniądze w mediach społecznościowych.

Co prowadzi do utraty pieniędzy?

3 x „P”

  1. Postępowanie wg zaleceń oszustów (na to liczą)
  2. Pośpiech (w końcu czas to pieniądz)
  3. Przepisywanie zawartości kodów SMS z wiadomości z Banku (przestępcy liczą na to, że nie doczytasz treści wiadomości z Banku, nie zastanowisz się nad tym na co wyrażasz zgodę i, że podasz wszystko o co Cię poproszą na fałszywej stronie).

Pamiętaj:

  1. Nie otwieraj podejrzanych linków lub załączników i nigdy nie podawaj/wprowadzaj poufnych danych do Bankowości Elektronicznej na stronach wskazanych w linkach będącymi załącznikami do wiadomości SMS lub e-mail.
  2. Nigdy nie loguj się do Bankowości Internetowej za pośrednictwem linku otrzymanego np. w wiadomości e-mail/ sms, czacie lub będącego wynikiem wyszukiwania w przeglądarce.
  3. Wpisuj w pasku adresu przeglądarki pełny adres strony logowania do Bankowości Internetowej – nie korzystaj ze stron pojawiających się w wynikach wyszukiwania w przeglądarce. Adres strony logowania rozpoczyna się od https (oznaczającego bezpieczne połączenie internetowe).
  4. Zawsze sprawdzaj adres strony www, na której się logujesz. Adres rozpoczyna się od https:// (w adresie strony widnieje wyłącznie domena pl, czyli https://ekonto.bspultusk.pl/).